Babát tervezel?
Egy ideje próbálkoztok, de még semmi eredmény? Pár ötlet, mit érdemes megnézni, odafigyelni, utánajárni!
-Testtömeg: Túl alacsony ill. túl magas BMI indexnél már romlik a teherbeesés valószínűsége. Általánosságban legyél a 20-24 közötti BMI-ben.
-Vitaminok, ásványi anyagok: gond lehet a vashiány vagy egyéb nyomelem, vitamin hiány pl. D-vitamin (ajánlott 1500-2000 NE), folsav, szelén stb.
-Allergiák, érzékenységek: Tejfehérjére, gluténre (Tesztekkel egyszerűen kimutatható!)
-Pajzsmirigy működés: ajánlatos a baba tervezése előtt már beállítani Tsh: 1-2 mIU/L között legyen (akár gyógyszeresen akár anélkül). A magas TSH érték vetélést okozhat!
-Ovuláció: Figyelni a szervezetünk jelzéseire. Egy normális hüvelyből mindig folyik valami. Ez hozzá tartozik a tisztuláshoz. De a termékeny napok közeledtével ez változik, sűrűbb, fehéresebb lesz a hormonok hatására, s ovulációkor viszont átvált bő mennyiségre s teljesen átlátszó (tojásfehérje szerű) és két ujjunk közé fogva szakadásmentesen nyúlik! Ez elég biztos jel! Viszont Avivás tapasztalat, hogy érdemes a Jónás naptárat is kipróbálni, s a holdnaptár alapján megadott termékeny napokon is próbálkozni, ezzel is növelve az esélyt.
-Hormonális okok. Pl. agyalapi mirigy zavara, sárgatest elégtelenség
-Szénhidrát anyagcsere zavara (nem kezelt, felismert cukorbetegség, PCOS, IR - inzulinrezisztencia)
-Méhnyak önvizsgálata: a hüvelybe felnyúlva a nem termékeny napokon a méhszáj zárt, s olyan mint az orrunk kemény, tömött, orrhegy tapintatú, könnyű elérni, viszont az ovuláció körül feljebb megy magasra nehéz elérni, puha lesz ajak tapintató, kinyílik, beboltosul
-Immunológiai okok: immunológiai összeférhetetlenség. A spermium ellen antitestet termel a nő szervezete. Ill. vércsoport összeférhetetlenség.
-Genetikai okok: Genetikai összeférhetetlenség. (megtörténik a megtermékenyítés de a hordozott hibás gének miatt nem fog tovább fejlődni a terhesség)
-Petevezeték elzáródás is állhat a háttérben. Egyoldali, ill. mindkét oldali, záródások, összenövések, csavarodások stb.
-Fogamzásgátló abbahagyása után nem tér vissza a termékenység, elcsúsznak a hormonszintek. Ill. kimerülhet a petefészek is.
-Sövény a méhben (nem tud hová beágyazódni) - műtéttel jól orvosolható, Kétszarvú méh, szintén a beágyazódást gátolhatja.
-Miómák, polipok, endometriózisos összenövések.
-Dohányzás, alkohol fogyasztás, kábítószerek, gyógyszerek
-Stressz: munkahelyi, családi konfliktusok, felelős beosztások, munkakörök